black and gray laptop computer turned on

Bezpieczeństwo w sieci. Sprawdzone sposoby na chronienie swoich danych!

Internet

Internet dla wielu osób stał się odskocznią od prawdziwego życia. Uciekamy do niego, gdy mieliśmy zły dzień, gdy nie czujemy się najlepiej albo po prostu mamy ochotę na oderwanie się od nudnej rzeczywistości. Jak zachować bezpieczeństwo w internecie i nie narazić się na wyciek naszych danych wrażliwych?

Dobre hasło

To chyba najważniejsza sprawa w momencie, gdy zakładamy nowe konto na mediach społecznościowych czy jakimkolwiek portalu. Jak wynika z badań, najpopularniejsze hasło w 2019 roku to 1234. To nie tylko łatwe do zgadnięcia hasło, ale także łatwe do zhakowania przez odpowiednio stworzony program. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że to nie ludzie będą zgadywać nasze dane do logowania, ale zajmie się tym specjalny program, często wirus wysyłany w mailach czy przez Facebooka, które automatycznie sprawdzają hasła, zaczynając od tych najpopularniejszych właśnie.

Weryfikacja dwuetapowa

Weryfikacja dwuetapowa to nic innego jak potwierdzanie naszej tożsamości na dwa różne sposoby. Poza zalogowaniem się poprawnymi danymi dostajemy SMSem albo na mail wiadomość z kodem weryfikacyjnym, który wprowadzamy w wyznaczonym miejscu lub po prostu potwierdzamy, że to my logujemy się do naszego konta. Dlaczego jest to takie ważne? Taka weryfikacja jest niezbędna w przypadku kradzieży naszego konta. Nie tylko jesteśmy ostrzegani, że ktoś loguje się na nasze konto bez naszej wiedzy, ale także mamy możliwość zablokowania tej operacji.

Autoryzowanie transakcji poprzez aplikację

Praktycznie każdy bank oferuje nam swoje aplikacje na telefon, które są ściśle sprężone z naszym kontem bankowym. W taki sposób mamy całodobowy wgląd do naszych finansów, na bieżąco dostajemy powiadomienia o nowych przelewach, ale także odblokowujemy autoryzowanie transakcji poprzez tę właśnie aplikację. Co daje nam to w praktyce? Tak jak w przypadku weryfikacji dwuetapowej możemy bez problemu przerwać transakcję, której nie wykonujemy my. Dzięki temu, że aplikacja od razu nas o tym informuje, możemy szybko skontaktować się z naszym bankiem i poinformować ich o zaistniałej sytuacji.

Dodaj komentarz